Kolory – gdzie to się może przydać?

Znajomość modelu RGB i Hex (i innych oczywiście) można wykorzystać w wielu sytuacjach.

1. Robienie zdjęć i ich późniejsza obróbka.

Aparat cyfrowy może robić zdjęcia w wybranej przez użytkownika przestrzeni barw (np. RGB, są też inne). Przy wydruku albo cyfrowej obróbce zdjęcia program, z którego będziesz korzystała może zapytać o to, w jakim modelu barw było wykonywane zdjęcie. Ten model wybierany jest w “Ustawieniach” w aparacie cyfrowym.

Warto rozumieć, o co nas pyta program, żeby potem móc skorzystać z jak największej ilości możliwości, które nam daje.

2. Będziesz kiedyś chciała założyć własną stronę w Internecie, np. pisać bloga. Na stronie umieścisz zdjęcie lub jakiś obrazek. Potem będzie następny krok – dobór koloru czcionki w tytule. Chcesz, aby ładnie się zgrał z grafiką. Możesz na chybił-trafił próbować wybrać z palety barw, co nie zawsze się skończy wizualnym sukcesem, a możesz podać konkretną nazwę koloru (ale nie w stylu “soczysta gruszka”, “poranna bryza”), ale przez podanie parametrów formatu RGB.

3. Podobnie, przy edycji dokumentu tekstowego. Jednym z etapów stworzenia tekstu jest dobór kolorów, np. tytułów, podtytułów, podkreśleń. Można wtedy skorzystać ze stron, które pomagają stworzyć ładny zestaw kolorów. Następnie albo wybrać je ze standardowego zestawu barw w edytorze tekstowym (jeśli tam są) albo skorzystać z narzędzi bardziej zaawansowanych (jeśli w zestawie ich nie ma) przez podanie parametrów modelu RGB.

4. Każdy program do edycji grafiki albo taki, który wiąże się z obrazami, wizualizacją, prezentacją obrazu bazuje na  jakimś modelu opisującym kolory, najczęściej jest to właśnie model RGB. Trzeba znać trochę podstaw – jak widzisz jest ich niedużo – aby rozumieć, na czym pracujemy.

 

Advertisements
This entry was posted in Warto poczytać and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s