Jak zapamiętujemy? Jak zapominamy?

Czy chcemy, czy nie chcemy – zapominamy tego, czego się uczyliśmy. Aby zapamiętać, trzeba wracać do tego samego materiału wielokrotnie. Jedna z teorii zapominania mówi o krzywej Ebbinghausa, która pokazuje, jak szybko zapominamy to, czego się uczyliśmy. Okazuje się, że najszybciej spada ilość zapamiętanych informacji tuż po tym, jak się ich uczyliśmy oraz stopniowe zapominanie reszty materiału wraz z upływem czasu. Jaki stąd dla nas wniosek?

Jeśli naukę dowolnego przedmiotu odłożymy na ostatni dzień przed sprawdzianem, to znaczną część informacji zapomnimy tuż po samej nauce. Wg wspomnianej wyżej krzywej – po pierwszym dniu pamiętamy 50% materiału, a po dwóch dniach tylko 25%.

Jak efektywnie się uczyć:

  1. Rozłóż przygotowanie do testu na kilka dni.
  2. Podziel naukę na mniejsze partie materiału.
  3. Wracaj do tego, czego już się uczyłaś.
  4. Powtarzaj systematycznie i kilkakrotnie dany materiał.

Przygotuj sobie kalendarz i zrób plan działania. Określ ilość materiału (rozdziały w podręczniku, teamaty lekcji, pojęcia), dobierz do tego, ile dni będziesz potrzebowała na naukę, przypisz do każdego z dni wybraną partię materiału. Zostaw co najmniej jeden dzień tylko na powtórki a nie na naukę nowego materiału. Każdy dzień nauki poświęć na: nowy materiał oraz powtórzenie tego, czego już się uczyłaś i szybkie powtórzenie nowego materiału z początku nauki.

Na jednorazową naukę nie poświęcaj więcej niż 40 minut. Zapamiętujemy pierwsze i ostatnie 20 minut nauki – „środek” pomiędzy tymi dwudziestkami zapominamy.

Advertisements
This entry was posted in Warto poczytać and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s